وبلاگ

دسته‌بندی نشده

پودر سنگ چیست؟

کاربرد پودرسنگ 2

پودر سنگ، یک محصول به دست آمده از خرد کردن یا آسیاب کردن سنگها است. قیمت پودر سنگ ممکن است بستگی به چندین عامل داشته باشد که در زیر توضیح داده شده‌اند. در ادامه با پیشتاز مصالح همراه باشید:

 1. نوع سنگ: نوع سنگ مورد استفاده برای تولید پودر سنگ تأثیر زیادی در قیمت دارد. سنگهای مختلف ممکن است از نظر خصوصیات معدنی و فیزیکی متفاوت باشند که می‌تواند قیمت را تحت تأثیر قرار دهد.
 2. فرآیند تولید: روش تولید پودر سنگ نیز تأثیر دارد. برخی از فرآیندها ممکن است پیچیده‌تر و هزینه‌برتر باشند که این موضوع می‌تواند به قیمت افزوده شود.
 3. تعداد و میزان سفارش: معمولاً در صورت خرید به مقدار بیشتر، قیمت به ازای هر واحد ممکن است کاهش یابد. تعداد و میزان سفارش یکی دیگر از عوامل موثر در تعیین قیمت است.
 4. منطقه جغرافیایی: قیمت پودر سنگ در مناطق مختلف جهان ممکن است متفاوت باشد. هزینه حمل و نقل، مالیات‌ها و دیگر عوامل جغرافیایی نیز ممکن است به قیمت تأثیر بگذارند.
 5. استفاده نهایی: نوع استفاده نهایی از پودر سنگ نیز تعیین‌کننده قیمت خواهد بود. برای مثال، در برخی موارد، پودر سنگ به عنوان ماده خام در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 6. وضعیت بازار: شرایط بازار ممکن است تأثیر زیادی در قیمت داشته باشند. تغییرات در عرضه و تقاضا، نرخ تبادل ارز، و شرایط اقتصادی به قیمت پودر سنگ تأثیر می‌پذیرند.

کاربرد پودر سنگ برای ساختمان سازی چیست؟

پودر سنگ و تهیه آن به روش صنعتی، استفاده از ماشین آلات و سنگ‌های خرد، برای پودر شدن به کار برده می‌شود. با این وجود، میزان اطلاعات ارزشمند در رابطه با پودر سنگ هنوز نیز ناشناخته مانده است.

پودر سنگ، با نام‌های بسیار زیادی شناخته می‌شود که غالبأ به آن خاک سنگ و یا آرد سنگ نیز گفته می‌شود. پیدایش پودر سنگ، در سنگبری‌ها اتفاق می‌افتد. البته به روش‌های صنعتی نیز تولید پودر سنگ اتفاق می‌افتد. البته سایش سنگ به یکدیگر، تنها برای تولید پودر سنگ است.

البته به وجود آمدن پودر سنگ، از فرسایش و نفوذ آب به داخل سنگ‌ها نیز در یک مرحله از زمین شناختی ایجاد می‌شود. سنگ‌های فرسایشی در واقع، به نوع‌های متفاوتی از کانی‌ها تبدیل می‌شوند.

مهم‌ترین کاربرد پودر سنگ برای ساختمان سازی

از دیگر کاربرد‌های پودر سنگ، با توجه به ویژگی‌های موجود در آن می‌باشد. هر ویژگی و مزیت موجود برای پودر سنگ، کاربرد آن را نیز افزایش می‌دهد. میزان رطوبت، یکی از خصوصیات موجود برای پودر سنگ است. پودر سنگ، به عنوان یک ماده پر کننده برای ساخت‌های ساختمانی به کار برده می‌شود.

البته با توجه به طراحی و متریالی‌های مناسب آن مورد استفاده قرار داده می‌شود. با توجه به میزان نفوذ پذیری در رابطه با پودر سنگ، میزان زهکشی آن بسیار بالا است.
میزان اصطکاک بسیار بالایی نیز برای پودر سنگ نسبت به ماسه در نظر گرفته شده است. از پودر سنگ، برای ساخت بتن نیز استفاده می‌شود. به کار بردن پودر سنگ برای ساخت بتن، به دلیل موجود بودن مقاومت بالا برای پودر سنگ است.

یکی از نکات ارزشمند برای ساخت بتن، به کار بردن پودر سنگ است. البته خرید پودر سنگ از مجموعه‌های پخش عمده مصالح ساختمانی جدای ایجاد کیفیت موردنظر برای بتن، منجر به کم شدن هزینه‌های ساخت نیز می‌شود.

پودر سنگ، میزان چسبندگی بسیار بالا و حالت خمیری و پلاستیکی بسیار مطلوبی را به وجود می‌آورد. چسبندگی و حالت خمیری و پلاستیکی آن، منجر به بالا بردن انعطاف در بتن ریزی می‌شود.
البته پودر سنگ در ساختار خود دارای نوع‌های بسیار متفاوتی است. از انواع متفاوت پودر سنگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که شامل:

 • پودر سنگ سوپر
 • پودر سنگ سفید
 • پودر سنگ رنگی

در رابطه با پودر سنگ سفید، مواد استفاده شده و به کار رفته در آن از پودر آهک و کربنات است. این دو ماده، از مواد اصلی برای پودر سنگ بشمار می‌آید.
در رابطه با پودر سنگ رنگی، به وجود آمدن آن از طبیعت سرچشمه می‌گیرد.

کاربرد پودر سنگ برای بقای ساخت و ساز

پودر سنگ در هر ساخت و سازی به کار برده می‌شود و از جمله کاربرد‌های مهم آن در رابطه با مقاومت نهایی خاک است. ثابت نگه داشتن و مقاومت برای خاک، از جمله ویژگی خاص و منحصر به فرد برای پودر سنگ در ساختمان سازی می‌باشد.

1. مقاومت در برابر ترک خوردگی

یکی از ویژگی‌های دیگر برای پودر سنگ، مقاومت آن در برابر میزان ترک خوردگی است. پودر سنگ، حتی از ترک خوردگی‌های سطحی نیز جلوگیری به عمل می‌آورد. البته مواد و آب را در داخل خود به شکل مطلوبی قرار می‌دهد.

2. تولید دوغاب برای سازه ساختمانی

یکی از کاربرد‌های دیگر برای سازه ساختمانی، بهره بردن از دوغاب برای ساختمان سازی است. به کار بردن دوغاب، به عنوان یکی از مایع‌های اساسی برای کاشی کاری و سرامیک کردن ساختمان است.

البته از پودر سنگ برای پاشیدن بر روی قیر و گونی نیز استفاده می‌شود. حتی برای نمای بیرونی ساختمان نیز از پودر سنگ و همین طور سیمان به شکل ترکیبی بهره برده می‌شود.

3. پودر سنگ و کشاورزی

یکی از کاربرد‌های دیگر برای پودر سنگ، به کار بردن آن در کشاورزی است. البته در صنعت کشاورزی بهره بردن از پودر سنگ بسیار جالب توجه به نظر می‌آید.
استفاده از پودر سنگ در کشاورزی برای حاصلخیز کردن زمین مناسب برای رشد گیاهان است.

پودر سنگ

کاربرد پودر سنگ برای ساخت مجسمه

پودر سنگ مناسب برای مجسمه سازی و همین طور پیکر تراشی است. مجسمه سازی و پیکرتراشی از هنر‌های زیبا برای ساخت مجسمه است. پودر سنگ، برای ساخت سازه‌های هنری نیز کاربرد بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است.

پودر سنگ، علاوه بر این که دارای مقاومت بالا برای ساخت سازه به کار می‌رود حتی از آن برای بند کشی کاشی‌های ساختمان نیز استفاده می‌شود. بند کشی‌هایی که در قسمت کاشی کاری‌های حمام و همین طور سرویس بهداشتی به کار برده می‌شود.

از جمله کاربرد‌های بسیار وسیع دیگر برای پودر سنگ ساختمانی، شامل موارد زیر است:

 • برای تهیه چسب
 • برای تولید کاغذ و مقوا
 • صنعت غذایی و دارویی
 • پرورش دام و طیور

غالبأ استفاده و تهیه پودر سنگ، در بازار به شکل کیسه‌ای ارائه می‌شود. پودر سنگ بیشتر از معادن به دست می‌آید. در کشور ایران نیز معادن زیادی برای تولید پودر سنگ وجود دارد.
معدن‌هایی که در ایران برای استخراج پودر سنگ از آن‌ها استفاده می‌شود به شرح زیر است:

 • پودر سنگ جوشقان
 • پودر سنگ قم
 • پودر سنگ برای الیگودرز

به کار بردن مصالح ساختمانی و مواد جدید در هر صنعت و ساخت و سازی، برای بالا بردن عملکرد‌های بهینه سازی شده برای کم شدن هزینه برای پروژه‌های اجرایی است. پودر سنگ، به عنوان یکی از مصالح ساختمانی، می‌تواند به تمامی نقص‌های ایجاد شده در صنعت ساخت و ساز کمک بسیار شایسته‌ای داشته باشد.

پودر سنگ، به شکل طبیعی نیز تولید و روانه بازار می‌شود. به همین دلیل، کمبود و یا محدودیتی برای بهره‌مندی از پودر سنگ وجود ندارد. حتی نگرانی‌هایی برای کمبود و یا استفاده از روش‌های جدید برای تولید آن و همین طور ساخت کارخانه‌های تولید کننده پودر سنگ جدید به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت.

با این حال، پودر سنگ، به عنوان یک ماده بسیار کاربردی در صنعت ساخت و ساز شناخته شده است. در هر سازه‌ای و ساختمان سازی، به کار بردن پودر سنگ در آن الزامی است.

کاربرد پودر سنگ برای ساختمان سازی منجر به افزایش مقاومت برای یک سازه ساختمانی است.

انواع پودر سنگ

انواع پودر سنگ موجود در بازار شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. پودر سنگ رنگی
 2. آهک
 3. کربنات کلسیم
 4. سوپر یا ویژه
 5. پودر سنگ گرانیت
 6. جوشقان
 7. معمولی
 8. پودر سنگ مرمریت
 9. قم
 10. الیگودرز
 11. شفق
 12. مرداب
 13. ماسه و کوارتز
 14. پودر سنگ دولومیت

در ادامه هر یک از موارد فوق را بررسی خواهیم کرد.

1. پودر سنگ رنگی

کاربرد پودر سنگ در مصالح ساختمانی برای ساخت نمای سیمانی استفاده می‌شود، پودر سنگ رنگی با توجه به سنگ‌های رنگی موجود در معادن مانند سنگ مرمر که در رنگبندی‌های مختلف اعم از: قرمز، سبز، کرم، سیاه، صورتی است.

پودر سنگ

2. پودر سنگ آهک

یکی از معروف‌ترین نوع پودر سنگ که به رنگ سفید ارائه می‌شود و در بندکشی‌های کاشی‌ها و سرامیک‌ها کاربرد دارد. از این نوع مصالح ساختمانی برای تولید بتن، آسفالت ریزی و شفته ریزی استخر نیز استفاده می شود.

3. پودر سنگ کربنات کلسیم

پودر سنگ کربنات کلسیم یکی از 14 نوع پودر سنگ موجود در بازار خرید مصالح ساختمانی است. این نوع پودر سنگ مشابه پودر سنگ آهک است که در بخش وسیعی با قیمت پایین ارائه می شود.

4. پودر سنگ سوپر یا ویژه

مصالح ساختمانی با کیفیت دوام سازه را تضمین می‌کند، پودر سنگ سوپر یا ویژه این نوع مصالح از کیفیت منحصر به فردی برخوردار است و در صنعت ساخت و ساز هم کاربردهای فراوانی دارد.

5. پودر سنگ گرانیت

پودر سنگ گرانیت یکی از انواع سنگ‌های دگرگون هستند. سنگ‌هایی مانند: دیوریت، بازالت، پریدوتیت، ریولیت و غیره جزء سنگ‌های گرانیت محسوب می‌شوند.
پودر سنگ گرانیت جزء انواع سنگ‌های رنگی می‌باشد که در صنایع ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پودر سنگ گرانیت بعد از پودر سنگ آهک یکی از پرکاربردترین پودر سنگ در دنیا معرفی می‌شود.

پودر سنگ

6. پودر سنگ جوشقان

پودر سنگ جوشقان یکی از با کیفیت ترین سنگ‌های موجود در بازار است که از معادن سنگ جوشقان اصفهان استخراج می شود. این پودر سنگ کیفیت بالایی دارد و از رنگ سفید و ماندگاری برخوردار است که معمولا برای ساخت نمای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

7. پودر سنگ معمولی

پودر سنگ معمولی یا پودر آهک و کربنات کلسیم است که یکی از متداول ترین مصالح در صنعت ساختمان است و بسیار پرکاربرد است.

8. پودر سنگ مرمریت

سنگ مرمریت شباهت‌های فراوانی با پودر سنگ آهک دارد. سفید بودن رنگ آن برای تولید پودر سنگ بسیار مناسب است به این دلیل که پودر سنگی سفید و یکدستی از آن تولید می شود. از کاربردهای پودر سنگ مرمر در از بین بردن ناخالصی ها، تولید فیلتر همانند یک پرکن در صنعت غذاسازی انسانی و حیوانی، سفید کاری همچنین تولید لوازم آرایشی و بهداشتی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

9. پودر سنگ قم

پودر سنگ قم که مربوط به استان قم است و کیفیت این محصول بسیار بالا است و به دلیل اینکه در مرکز کشور واقع شده است. پودر سنگ قم به سایر استان‌های کشور هم ارسال می شود.

10. پودر سنگ الیگودرز

یکی از بهترین معادن سنگ کربنات کلسیم در استان لرستان در منطقه الیگودرز است به همین دلیل نام این نوع محصول به عنوان پودر سنگ الیگودرز معروف است.

پودر سنگ

11. پودر سنگ شفق

پودر سنگ شفق یکی از منحصر به فردترین محصولات استان قم است که کیفیت عالی دارد و نسبت به سایر مصالح ساختمانی از قیمت پایینی برخوردار است. همچنین کاربردهای بسیار زیادی دارد.

12. پودر سنگ مرداب

پودر سنگ مرداب به دلیل داشتن خاصیت میکروب کشی و ضد تعریق شناخته شده است. پودر سنگ مرداب یا پودر سنگ نقره یا مردار سنگ در عطاری‌های سراسر کشور به راحتی یافت می شود و به عنوان یک ماده ضد بوی عرق مورد استفاده قرار می گیرد.

13. پودر سنگ ماسه و کوارتز

یکی از فراوان‌ترین کانی‌های طبیعی که مقاومت بسیار بالایی دارد کوارتز نامیده می شود که توسط دستگاه‌های سنگ شکن قابل خردایش نیست. پودر سنگ به صورت طبیعی تولید می شود. کوارتز و شن و ماسه مقاومت بالایی دارند. سنگ کوارتز یا شن و ماسه شکل دگرگونی دارند.

14. پودر سنگ دولومیت

سنگ دولومیت یکی از انواع سنگ‌های آهکی است که از کربنات کلسیم منیزم تشکیل شده است. پودر سنگ دولومیت کاربرد چندانی ندارد به این دلیل که سنگ آهک دارای تاثیر پذیری بیشتری در تولید سیمان و خنثی سازی اسیدها دارد.

ویژگی سختی و مقاومت زیادی سنگ دولومیت تقریباً 4 است. در حالی که میزان سختی سنگ آهک 3 می باشد. خالی از لطف نیست که بگویم که پودر سنگ دولومیت و پودر سنگ آهک در بسیاری از جوانب شبیه به هم هستند و در کاربردهای مشترکی مورد استفاده قرار می گیرند

پودر سنگ

ویژگی های مهم گچ، آهک و پودر سنگ کدامند؟

تفاوت میان گچ، آهک و پودر سنگبرای آنکه تفاوت گچ، آهک و پودر سنگ را بهتر درک کنیم تفاوت مابین آنها را دو به دو بررسی می کنیم.

 • در درجه اول به تفاوت میان گچ و سنگ آهک می پردازیم.
 • گچ و آهک هر دو از سنگهای کلسیمی و جزء خانواده کربنات کلسیم هستند.
 • آهک، سنگ رسوبی کلسیم کربنات است و به صورت اکسید، هیدروکسید و کربنات وجود دارد.
 • گچ هم سولفات کلسیم آبدار با حالتی کریستالی است.
 • هر دوی این مواد به وفور در پوسته طبیعت موجود هستند و شباهت زیادی به یکدیگر دارند و بیشتر در بخش ساختمان سازی کاربرد دارند.
 • تفاوت هایی در فرمولاسیون این دو ماده (گچ و آهک) وجود دارد.
 • از نظر ظاهری نیز باید گفت که گچ بافت بسیار نرم تری نسبت به آهک دارد. ظاهر گچ گرد و کروی است. ولی سنگ آهک را به میزان بسیار ریز و در حد و سایز میکرومتر و حتی نانومتر در می آورند و در ساختمان سازی از آن استفاده می کنند.
 • آهک انواع گوناگون دارد. نوعی از آهک که به نام آهک زنده میگویند به راحتی در آب حل می شود و نوع دیگر آن که آهک هیدراته نام دارد با آب ترکیب نمی شود. مادامی که آهک هیدراته درون آب است سفت نخواهد شد. هر یک از این نوع ها کاربرد های مختلفی دارند. ولی گچ به سرعت با آب ترکیب می شود و در برابر آب مقاومتی از خود نشان نمی دهد. گچی که سفت شده نباید با آب تماس پیدا کند. آب سبب طبله شدن گچ می شود.
 • گچ ضد آب نیست به همین سبب در مناطقی که دارای هوای مرطوب هستند در سرویس های بهداشتی و همچنین طراحی آشپزخانه ها از گچ استفاده نمی کنند.
 • تفاوت میان آهک و پودر سنگ نیز در فراوری این مواد است. پودر سنگ مستقیما از معدن استخراج می شود و پس از کوبیده شدن، دسته بندی و دانه بندی به صورت آماده در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد. ولی آهک ناخالصی بسیاری دارد که سبب پایین آمدن کیفیت آن می شود. پس باید طبق فرایندی در کوره های آهکپزی ناخالصی های آن خارج و سپس در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرد. از آهک فراوری شده در صنایع فولادسازی، تصفیه آب و فاضلاب و تولید کاغذ بهره برده می شود. آهک زنده و آهک هیدراته از انواع آهک فراوری شده هستند.

شرکت فنی و مهندسی مهرا در کنار شما است و بهترین اجناس، مصالح و ساختمان هارا به شما تحویل می دهد با ما تماس بگیرید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات تم -> سربرگ -> منو -> منو موبایل (دسته ها)
فروشگاه
سایدبار
0 موارد محصول
حساب کاربری من