دسته‌بندی نشده

نحوه رابیتس بندی دور ستون

رابیتس یک ورقی فلزی و توری و مشبک است که در اصطلاح عامیانه به آن راویز نیز گفته می شود. برای زیرسازی در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود، قبل‌از گچ‌کاری نهایی یک ورق رابیتس کار می‌گذارند برای استحکام کار در سقف‌های کاذب دور ستون گچ‌کاری پوشش دادن بتن‌های سیمانی و غیره استفاده می‌شود. در ادامه با پیشتاز مصالح همراه باشید

رابیتس
رابیتس بندی موجب راحتی کار و موجب سرعت‌بخشی به کار می‌شود در ساخت سقف‌های کاذب رابیتس استفاده می‌شود، در ساختمان‌ها یا مکان‌هایی که نیاز به کار گذاشتن ستون دارند هم از رابیتس استفاده می‌شود.
در ساخت ستون‌ها و کارهای ساخت‌ وساز ساختمانی که از فلزها، خاک، آجر و گچ و غیره استفاده می‌شود.
به دلیل وجود اختلاف بین جنس مواد اولیه ممکن است و سطح کارشده مثل ستون و یا سقف کاذب در اثر انقباض و انبساط دچار ترک‌خوردگی شوند برای جلوگیری از ترک‌خوردگی سطح کارشده می توان از رابیتس استفاده کرد.
در مکان‌هایی که ستون‌ها در فضای بیرونی ساختمان در معرض آسیب هستند به دلیل اینکه رابیتس جذب ملات بالایی دارد موجب استحکام ستون‌ها می‌شود و ملات  چسبندگی بیشتری دارند پس باید برای استحکام کار و جلوگیری از عدم ترک‌خوردگی از رابیتس استفاده می شود.
امروزه در طراحی دکوراسیون داخلی برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه برای صرفه‌جویی در مصرف مقدار مصالح از رابیتس استفاده می‌شود.
برای بهره بردن از زیبایی از رابیتس های لوکس استفاده می‌کنند که مخصوصاً برای دور ستون‌ها رابیتس انواع مختلفی دارد که با پیچ و مهره و یا جوشکاری به‌هم وصل می‌شوند و در ستون‌ها کار گذاشته می‌شود و بعد از تمام شدن کار رابیتس کاری باهنر گچ‌کاری و یا مواد مختلف دیگر برای جذابیت و زیبایی کار همراه دارد.
در انتخاب نوع رابیتس باید دقت زیادی کرد که متناسب با نوع سازه و ستون انتخاب شود که معمولاً فروشندگان رابیتس یا همان راویز خریدار را راهنمایی می‌کنند که مشتری بهترین انتخاب را داشته باشد.
کار را بیتس بندی مخصوصاً رابیتس بندی دور ستون کار حرفه‌ای و تخصصی است که همه افراد خود به ‌تنهایی نمی‌توانند این کار را انجام دهند.
رابیتس بندی نیاز به نیروی کار ماهر و باید به وسیله متخصصان انجام شود گاهی سازندگان سازه‌ها به‌علت گران بودن انواع رابیتس از توری مرغ استفاده محک کیفیت و زیبایی کار را پایین می‌آورد و باید تا حد امکان از توری مرغ استفاده نشود ولی اگر مجبور به استفاده از توری مرغ بودیم و از نوع باکیفیت و مرغوب آن استفاده شود.
چون توری‌های مرغ گاهاً دچار زنگ‌زدگی و پوسیدگی می‌شوند و ظاهر کار را خراب می‌کند.

 آشنایی با انواع رابیتس بندی دور

رابیتس معمولاً  بر اساس نوع مصرف مورد استفاده قرار می‌گیرد، در ایران را با تعداد ستون‌های ۹،۱۱،۱۲ ساخته می‌شوند که هرکدام کاربرد و استفاده‌ ای دارد و در هر سه نوع متفاوتی کاربرد دارد.
این محصول به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شود.
دسته‌ اول دسته‌بندی برحسب ستون یک ورقه رابیتس معمولاً از چند ردیفی مشخص و ستون و ردیف تشکیل‌شده است.
دسته دوم برحسب وزن، که هر ورق رابیتس دارای تعداد مشخص ستون است که وزن هر ورق بر اساس تعداد ستون‌ها مشخص می‌شود.
استفاده از رابیتس برای هر نوع از ساخت ‌وساز را رابیتس بندی می‌نامند.

رابیتس
امروز در طراحی دکوراسیون داخلی برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه و برای صرفه‌جویی در مصرف مقدار مصالح از رابیتس استفاده می‌شود
دسته‌بندی بر اساس چشمه علاوه‌بر دسته‌بندی برحسب ستون و وزن رابیتس ها براساس فاصله بین ستون‌ها هم دسته‌بندی می‌شوند که فاصله بین ستون‌ها چشمه نیز گفته می‌شود که رابیتس براساس رابیتس دو یا سه چشمه دسته‌بندی می‌شوند.
فاصله بین ستون‌ها می‌تواند مربع، لوزی، و یا متساوی‌الاضلاع باشد که رایج‌ترین نوع رابیتس نوع متساوی‌الاضلاع آن است .

اجرای رابیتس بندی دور ستون

سقف‌های کاذب جهت زیرسازی از راویز یا رابیتس استفاده می‌شود که مراحل اجرایی رابیتس به‌صورت زیر است.
در  مرحله اول نصب میلگرد آویز میلگردها را یا از قبل داخل سقف کار می‌گذراند و یا به تیرهای آهن جوش می‌دهند این میلگردها در کار گذاشتن رابیتس نقش بسزایی دارند در اجرای سقف کاذب  رابیتس را طوری قرار می‌دهند که از هر طرف میلگرد ها بیرون باشد در مرحله بعد این قسمت‌های بیرون‌زده از میلگردهای آویز را خم می‌کنند و میلگرد های دیگر را به آن‌ها جوش می‌دهند.
در مرحله دوم رابیتس را روی میلگردها قرار می‌دهند و جوش می‌دهند جنس رابیتس فولاد و در جوشکاری آسیب نمی‌بینند ولی باید از رابیتس سنگین استفاده کرد که برای جلوگیری از شکم دادن گچ‌کاری می باشد.

رابیتس
و در مرحله سوم گچ‌کاری این مرحله بخش مهمی است زیرا ظاهر کار دیده می‌شود و زیبایی کار نقش بسزایی دارد.
اصولاً در گچ کاری باید از اولاً زیرسازی کرد که کار صاف و یکدست صورت بگیرد و بعد چند لایه گچ‌کاری می‌کنند.
امروزه برای ساخت ‌و ساز سازه‌های حرفه‌ای نماهایی که طرح خاص و زیبایی چشمگیری دارند در پوشاندن ستون‌های بتنی در ناهموارسازی سطوح مختلف در سقف کاذب کاربرد دارد.
نکاتی که در اجرای رابیتس مهم است از رابیتس با متراژ مناسب، متناسب با نوع سازه باید استفاده کرد، و همینطور از سطح سازه و بستن رابیتس باید از یک زیرسازی صحیح استفاده کرد.
از مفتول گالوانیزه مناسب جهت رابیتس بندی استفاده کرد.
میلگردها باید از فولاد نرم باشد که در مقابل جوشکاری استحکام کافی را داشته باشد.
اجرای رابیتس بندی نیاز به زمان زیادی ندارد و نسبت ‌به متراژ کار باید زمان صرف کرد هرچه متراژ بیشتر باشد زمان صرف ‌شده برای بستن رابیتس بندی بیشتر است .

علت استفاده از رابیتس دور ستون

رابیتس بندی کاربردهای مختلفی دارد ازجمله برای ساخت سطوح مختلف، برای نورپردازی‌های مخفی جهت ساخت تندیس، ساخت سقف‌های کاذب، طراحی سطوح و سقف‌های زیبا با طراحی‌های خاص، برای جلوگیری از ترک‌خوردگی سطوح سقف و دیوارها و غیره .
ابزاری که برای رابیتس بندی مورد استفاده است شامل دستگاه جوشکاری، قیچی، میلگرد و غیر است.
برای این‌که سطح ستون‌ها با کیفیت خوبی کار شود بعد از زیرسازی کار سطح ناهموار و ناصاف استفاده کرد زیرا گچ‌کاری دوغاب کاری و سایر ملات ها برای این‌که به سطح زیرین خود بچسبند نیاز به یک زیرسازی ناهموار دارند و سطح رابیتس ها ناصاف و ناهموار است به همین علت است که باید از رابیتس استفاده کرد تا زیرسازی مناسبی برای انواع سطوح باشد.

رابیتس
گاهی از رابیتس به‌عنوان قالب برای بتن‌ریزی نیز استفاده می‌شود ولی این کار بسیار غیرحرفه‌ای و نادرست است زیرا استفاده از بتن مقاومت بتن را کاسته ممکن است به‌ مرور زمان بتن‌ها از روزنه‌های رابیتس بیرون آید و دیگر کارایی نداشته باشد.

 هزینه رابیتس بندی دور ستون

عموماً هزینه ای که در ساخت ‌وساز و رابیتس بندی ستون در نظر گرفته می‌شود ثابت نیست زیرا قیمت مصالح اعم از گچ و سیمان میلگرد، آهن و رابیتس ثابت نیست و دائماً به ‌صورت روزانه و با نرخ تورم قیمت‌ها در نوسان هستند و به‌طورکلی نمی‌توان گفت که هزینه نهایی به ‌طورقطع چقدر است.
قیمت انواع رابیتس متفاوت است همان‌ طور که گفته شد رابیتس در سه نوع 9، 11 و 12 ستون و یا پل ساخته می‌شود که هر یک وزن متفاوتی دارد و این در قیمت‌گذاری رابیتس ها تاثیر گذار است.
هزینه‌ای رابیتس بندی بستگی به متراژ سازه هم نیز دارد هرچه سطحی که نیاز به رابیتس بندی دارد بیشتر باشد رابیتس بیشتری نیز استفاده خواهد شد و درنهایت هزینه تمام‌ شده بیشتری خواهد داشت طرح‌هایی که رابیتس ها دارند نیز در قیمت‌های آن‌ها مؤثر است که با ترکیب‌های پیچیده قطعا هزینه بیشتری نیز دارد یکسری هزینه‌های جانبی دیگر نیز وجود دارند مثل حق‌العمل رابیتس کار و بستگی به نوع و میزان مهارت رابیتس کار دارد گاهی استادکار و دستمزد خود را به شیوه و روش‌های مختلفی دریافت می کند.
مثلاً بعضی افراد دستمزد خود را به‌ صورت روز مزد دریافت می‌کند یعنی نسبت ‌به ساعتی که در طی یک روز کار می‌کنند مبلغی را دریافت می‌کند گاهی رابیتس کار دستمزد خود را به‌ صورت مبلغی از پیش ‌تعیین ‌شده دریافت می‌کند،یعنی از پیش مبلغی را تعیین کرده که مثلاً یک متراژ تعیین ‌شده کاری را انجام دهد و مبلغی را دریافت کند که به آن به‌اصطلاح کنترل نیز گفته می‌شود.
گاهی نیز نسبت‌ به متر مربع رابیتس کار می‌گذارند حق‌العمل دریافت می‌کنند قیمت هر متر مربع رابیتس بندی دور ستون متفاوت خواهد بود زیرا قیمت مواد اولیه متفاوت است.
هرچه مواد اولیه و رابیتس با کیفیت‌تری  استفاده کنید در نتیجه کار تمیزتری تحویل خواهید داد.
بعضی اوقات گاهی افراد برای کاهش هزینه‌ها از کیفیت رابیتس و مواد اولیه می‌کاهند ولی باید به عواقب کار نیز فکر کرد.
ممکن است گاهی هزینه‌ها افزایش پیدا کند ولی درنهایت کاری با استحکام و کیفیت عالی خواهید داشت.

چگونه رابیتس بندی کنیم

یکی از کار های بسیار رایج که از آن استفاده می شود رابیتس بندی بر روی سقف ها است، که در واقع این کار یعنی برای پوشاندن محتویات داخلی سقف های کاذب و سقف های معمولی است.
به عنوان مثال از این رابیتس بندی برای پوشاندن بتن ها و آهن ها استفاده می شود و یک محیط مناسبی را برای نصب و انجام انواع تاسیسات ایجاد می کند؛ که خیلی می تواند کاربردی باشد.
برای انواع زیر سازی ها و گچ کاری ها و همین طور ایجاد استحکام و زیبا کردن نما و جلوه از رابیتس بندی استفاده می شود.
این رابیتس ها از جنس فلز هستند و هم چنین از ورق های گالوانیزه هم استفاده می شود که ورق های گالوانیزه ای که در ساخت این رابیتس ها به کار رفته است.
شامل ویژگی هایی از نظر مقاوم بودن و سختی پذیری دارای درجه ی بالا هستند و چون از فولاد ساخته می شوند دارای خاصیت شکل پذیری نیز هستند.

رابیتس

نحوه ی اجرای سقف کاذب با رابیتس بندی

ابتدا برای اجرای رابیتس در سقف کاذب از میلگرد های آویزی استفاده می شود که ابتدا رابیتس را به سقف اصلی وصل می کنند و اندازه ها و فاصله ها در این قیمت پیش بینی می شود و هم چنین قسمتی را هم به حالت آویزی در می آورند و این آویزی را با دستگاه های جوشکاری به سقف مورد نظر نیز جوش می دهند.
پس از انجام این کار های گفته شده میلگرد ها را در طول مناسب و به صورت راست به سقف می زنند و سپس جوش می دهند.
قسمت بعدی مربوط به نبشی های باربر می شود که جز قسمت مهم و اصلی رابیتس بندی محسوب می شود که کار اصلی این نبشی های باربر سقف کاذب را به میلگرد های آویز و سقف اصلی انتقال می دهد و هم چنین این نبشی های باربر در سایز و ابعاد مختلفی هستند.
اما به طور کلی و به طور معمول که در اکثر جاها استفاده می شود در حدود ۵ سانتی متر می باشد و البته فاصله ای که نبشی ها باید از هم دیگر داشته باشند در حدود ۶۰ سانتی متر باید باشد.
هم چنین بیش ترین میزان طول های کنسول باید حدود ۱۵ سانت  باشد.
حال بعد از تمام این کارا نوبت به نصب رابیتس می رسد که جز اصلی سقف است و جنس کاملا مقاوم و مستحکمی دارد، هم چنین این رابیتس ها دارای پایه هایی از جنس گالوانیزه هستند که این ورق های گالوانیزه امروزه به دلیل داشتن نکته ی مثبت از جمله دارا بودن خاصیت ضد زنگ زدگی در بازار تقاضای زیادی داشته و مورد توجه اکثریت قرار گرفته است و در بیش تر صنایع از جمله رابیتس استفاده می شود.

نحوه رابیتس بندی

اما با توجه به این که در تولید این نوع ورق ها محدودیت های خاصی وجود دارد، برای رفع نیاز برخی اصناف، این نوع ورق ها وارداتی شده است تا نیازها رفع شود و البته دلیل دیگر محدودیت هم می تواند در ارتباط با قیمت و بالا و پایین شدن قیمت ها باشد.

اجرای سقف کاذب با راویز بندی

راویز سقف های کاذب انواع مختلف و گوناگونی دارند که نوع گچ آن ها جز رایج ترین و پر مصرف ترین نوع آن ها است و البته رابیتس هم جز نوع راویز ها محسوب می شوند.
هم چنین این راویز بندی سقف های کاذب هم همانند رابیتس بندی نصب می شود و نحوه ی اجرایش همانند رابیتس است و هم چنین مزایا و معایب هم دارند که دسترسی آسان و نصب سریع و راحت و داشتن تنوع بالا جز مزیبت های راویز بندی است و البته مصرف و به کار بردن زیاد گچ در ساخت آن ها و امکان ترک خوردگی و خورد شدن و داشتن وزنی بالا جز معایب راویز بندی ها محسوب می شود.

نحوه رابیتس بندی

فاکتور های رابیتس بندی صحیح

فاکتور های برای این که رابیتس بندی سقف به خوبی و درستی نصب گردد وجود دارد که باید مراحل نصب رابیتس ها یک به یک و به ترتیب انجام شود و هیچ حرکتی نباید از قلم بیفتد تا کار در نهایت به درستی و تمیزی در آید.
هم چنین لازم به ذکر است که جنس کیفیت محصولاتی که مورد استفاده قرار می گیرند باید از جنس و کیفیت مرغوب باشد چرا که اگر در غیر این صورت علاوه بر درست نبودن آن امنیت سقف هم پایین آورده و امکان ایجاد خسارت وجود دارد.

میلگرد های مناسب رابیتس بندی

میلگرد هایی که در رابیتس بندی استفاده می شود همان میلگرد های مدل آویزی است که مخصوص رابیتس بندی می باشد و این میلگرد ها از جنس فلز و یا ورق های گالوانیزه ای می باشد.
هم چنین این میلگرد ها باید دارای کیفیت و جنس مرغوب باشد تا رابیتس بندی را با مشکل رو به رو نکرده و آسیبی هم ایجاد نکند.

 

مراحل رابیتس بندی نمای ساختمان

برای این که هر گونه نمایی بر روی ساختمان اجرا شود باید به صورت اصولی رابیتس بندی شود و رابیتس بندی نمای ساختمان برای ایجاد زیر سازی انجام می شود و این زیر سازی می تواند در زمینه ی چسبیدن سنگ و چوب و متریال های مورد نظر صورت بگیرد و هم چنین اولین کار اصولی در جهت ایجاد مقاومت عالی رابیتس بندی نمای ساختمان است.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *