دسته‌بندی نشده

معرفی انواع آجر

معرفی انواع آجر

از گذشته تاکنون یکی از دغدغه‌های بشر ساخت و ساز بوده و در سالیان دراز از انواع مصالح ساختمانی برای این منظور استفاده کرده‌ است. یکی از محبوب‌ترین انواع مصالح ساختمانی که به‌دلیل تنوع بسیار زیاد و مقاومت بالا در شرایط مختلف آب و هوایی استفاده شده است، آجرها هستند. قدمت انواع آجر به حدود ۷ هزار سال پیش برمی‌گردد و برای تهیه آن‌ها از موادی مانند ماسه، خاک رس خمیرشده، مواد بتنی یا آهک استفاده کرده‌اند و در مقابل هوا یا آتش خشک و آماده شده‌اند. امروزه آجرها در ابعاد و اشکال مختلفی تولید می‌شوند و جلوه زیباتری دارند. آجرها به‌دلیل قیمت مناسب و کارایی خوب خود، در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی برای پروژه‌های ساخت و ساز بیشتر استفاده شده‌اند. آجرها با توجه به ابعاد و جنس خود کاربردهای مختلفی در ساختمان دارند. برخی از آن‌ها برای دیوارکشی و برخی دیگر برای کف‌پوش و دیوارپوش مناسب هستند. آجرها با ظاهرهای مختلف از جمله توخالی، توپر، حفره‌دار و متخلخل تولید می‌شوند. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع آجر بپردازیم.

خرید آجر پرسی

انواع آجر

 • آجر نسوز

یکی از انواع آجر موجود در ایران آجر نسوز است که از خاک نسوز تهیه می‌شود و دارای مقداری مواد معدنی از جمله دی‌اکسید منیزیم، دی‌اکسید سیلیس، آلومینیوم و تیتانیوم است. آجرهای نسوز در دمای زیادتری از آجرهای روکش‌دار و معمولی پخته می‌شوند و همین امر موجب بروز واکنش‌های شیمیایی و ایجاد پایداری و استحکام آن‌ها خواهد شد؛ بنابراین آجرهای نسوز در برابر آب و دمای بالا بسیار مقاوم هستند. غالباً از آجر نسوز برای ساخت دودکش، کوره، باربیکیو آجری، اجاق پیتزا، نمای ساختمان، شومینه، عایق کوره و… استفاده می‌شود. آجر نسوز در رنگ‌های قهوه‌ای، مشکی، زرد، قرمز، سفید، پرتقالی، گلبهی، کرم و… تولید می‌شود.

انواع آجر

 • آجر نما

آجر نما یکی از انواع مختلف آجر است و همان‌طور که از نام آن مشخص است، برای نمای بیرونی ساختمان کاربرد دارد. آجر نما روی برجسته‌سازی و زیبایی نمای کلی ساختمان تأثیرگذار است. مواد تشکیل‌دهنده آجرنما خاک رس، نسوز، شیل و مواد معدنی است که در برابر آب و هوای مختلف مقاوم هستند.

 • آجر قزاقی

آجر قزاقی یکی از پرکاربردترین آجرها در حوزه ساختمان‌سازی است و از خاک رس تهیه و ساخته می‌شود. بیشترین موارد استفاده آجر قزاقی برای نمای بیرونی ساختمان است که جلوه‌ای کلاسیک و قدیمی را ایجاد می‌کند. آجر قزاقی به‌علت جلوه‌سازی سنتی که برای نمای ساختمان ایجاد می‌کند، به آجر سنتی نیز معروف است. آجر قزاقی در ابعاد مختلفی از قبیل: ۱۰ * ۱۰، ۵/۵ * ۲۰، ۲۰ * ۲۰ ساخته می‌شود و دارای رنگ‌های جذابی مانند پوست پیازی، زرد، قرمز و نخودی است.

 • آجر مهندسی یا لفتون

آجر مهندسی به نام‌های آجر سوراخ‌دار، آجر لفتون، آجر بهمنی و آجر ماشینی معروف است. نام‌گذاری این آجر به‌دلیل وجود سوراخ‌هایی در سطح آن است. آجر مهندسی به دو دسته سه طرف نما و چهار طرف نما تقسیم می‌شود که دارای ابعاد و رنگ‌های محدودی هستند و کاربرد آن‌ها برای دیوارچینی بناهاست.

 • آجر دکوراتیو یا آنتیک

آجر دکوراتیو که با نام‌های آجر آنتیک یا آجر هلندی نیز شناخته می‌شود، به‌علت داشتن مواد نانو و پلیمری در ساختار خود از ایجاد باکتری و قارچ در سطح آجر جلوگیری می‌کند. این آجر در برابر حرارت‌های بالا بسیار مقاوم بوده و از طیف رنگی زیادی برخوردار است. آجر آنتیک دارای ویژگی‌هایی از جمله وزن سبک، مقاومت بالا، نفوذپذیری پایین و طول عمر بالایی است. مقاومت فیزیکی بالای این آجر سبب می‌شود در برابر آب و هوای گوناگون پایدار باشد.

 • آجر فشاری

آجر فشاری که با نام‌های آجر جوشی یا آجر گری نیز شناخته می‌شود، جزء قدیمی‌ترین آجرها محسوب می‌شود. کاربرد این آجر برای انجام کارهای ساختمانی مانند دیوارهای حائل، دیوارهای باربر، تیغه چینی و طاق ضربی است. آجرهای فشاری به دو دسته آجر سبز و آجر ماشینی تقسیم می‌شوند.

آجر سبز در کوره حرارت بسیاری می‌بیند و درنهایت به رنگ سبز یا کبود مشاهده می‌شود. این آجر به‌دلیل پخت زیاد مقاوم و بادوام است. آجر ماشینی مانند آجرهای قزاقی است و در نماسازی استفاده می‌شود. این آجرها سطوح صاف و گوشه‌های تیزی دارند.

 • آجر رسی

آجر رسی با عنوان آجر مسجدی یا آجر مدرسه‌ای نیز شناخته می‌شود. آجر رسی بر پایه خاک رس تهیه می‌شود و به رنگ‌های زرد و قرمز در طرح‌های حصیری، پلاک و کرکره‌ای به فروش می‌رسد. از ویژگی‌های فنی آن می‌توان به مقاومت بالا، عایق حرارتی، یک‌رنگ بودن درون و بیرون آجر و قیمت بسیار مناسب آن اشاره کرد.

 •  آجر سفال سقفی یا تیغه‌ای

این آجر یکی از مصالح پرکاربرد در ساختمان‌سازی بوده و دارای ابعاد متنوعی است. آجر سفالی در رنگ‌های زرد و قرمز ساخته می‌شود و به انواع بلوکی، سقف، فوم‌دار و دیواری تقسیم می‌شود که هریک کیفیت‌های متفاوتی دارند.

 

آجر سفالی

 • آجر لعابی

سطح آجر لعاب‌دار برای مقاومت در برابر مواد شیمیایی، فرسایش، رطوبت، هوازدگی و تغییرات آب و هوایی لعاب‌کاری می‌شود. از آجر لعاب‌دار برای کاشی‌کاری، نماسازی، کف سازی و قرنیز دیوارها استفاده زیادی می‌شود.

 • آجر ماشینی

این نوع آجرها سوراخ‌دار هستند و هنگام استفاده با ملات پر می‌شوند تا مقاومت و استحکام سازه را افزایش دهند.

 • آجر ماسه آهکی

این نوع آجر از سیلیکات کلسیم ساخته می‌شود و دارای مقاومت فشاری بسیار بالایی است؛ از این‌رو برای ساخت دیوارهای حمال و حائل استفاده می‌شود.

 • آجر بتنی

این نوع آجر از نظر شکل ظاهری مانند آجر سفالی است، اما مواد تشکیل‌دهنده آن با یکدیگر تفاوت دارد. آجرهای بتنی از پوکه معدنی یا شن، سیمان و آب تهیه می‌شوند.

 • آجر خاکستر بادی

این آجر از ضایعات صنعتی مانند سیمان، خاکستر بادی، گرد و غبار سنگ و ماسه ساخته می‌شود و استحکام بسیار زیادی دارد.

آجر فشاری یا پرسی

سخن پایانی

امروزه از انواع آجرها به‌دلیل ویژگی‌های متنوعی که دارند برای دیوارچینی، پی‌سازی، کف‌سازی و سایر امور ساختمانی استفاده می‌شود. آجرها مزایای بسیار زیادی دارند؛ برای مثال در برابر حرارت و مقاومت‌های فشاری بسیار بادوام هستند و از این‌رو برای بیشتر سازه‌های ساختمانی کاربرد دارند. فرایند تهیه آجر با محیط زیست سازگاری دارد و مواد سمی بسیار کمی را در محیط منتشر می‌کند. آجرها از نظر زیبایی جلوه‌های جذابی دارند. همچنین هزینه نگهداری بناهای ساخته‌شده با آجر مقرون به صرفه است. عناصر تشکیل‌دهنده آجرها در دسترس هستند. ابعاد آجرها نیز به‌گونه‌ای است که استفاده و جابه‌جایی آن‌ها بسیار راحت صورت می‌گیرد. ما در این مقاله سعی کردیم به بررسی انواع آجرها بپردازیم تا شما عزیزان با اطلاعات جامع‌تری برای ساخت پروژه‌های خود اقدام کنید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع آجر به وب‌سایت پیشتاز مصالح مراجعه کنید. در پایان از همراهی شما بسیار سپاسگزاریم.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *