شن و ماسه

شن و ماسه و کاربردهای آن در ساخت‌وساز

کاربرد شن و ماسه در ساخت‌وساز

با وجود اینکه صنعت مصالح ساختمانی در دهه‌های اخیر با پیشرفت‌های بسیاری همراه بوده، اما هنوز هم یکی از اصلی‌ترین اجزای ساخت‌وساز، شن و ماسه است که بیشتر در ساختمان‌های بتنی کاربرد دارد. اما شن و ماسه دارای انواع مختلفی هستند. به همین خاطر مهم است که شن و ماسه مناسب و باکیفیتی را برای ساخت و ساز خود انتخاب کنید. در ادامه قصد داریم به بررسی مفهوم شن و ماسه بپردازیم. اگر شما نیز در آستانه خرید شن و ماسه هستید یا به هر دلیل دیگر در این باره کنجکاو هستید و می‌خواهید بیشتر درباره ماهیت شن و ماسه بدانید، با ما در پیشتاز مصالح همراه شوید تا این موضوع را بیشتر بررسی کنیم.

شن و ماسه

شن و ماسه چیست؟

شن و ماسه جزو مصالح ضروری در سازه‌های بتنی هستند. اما این مصالح علاوه بر استفاده در ساختمان‌های بتنی، در سایر نقاط و بخش‌های ساختمان‌ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. حالا ممکن است تصور شود که شن و ماسه هر دو به یک مفهوم اشاره دارند؛ اما در حقیقت شن و ماسه دو محصول متفاوت هستند که در تعریف هریک از آن‌ها می‌توان گفت:

 • شن

شن جزو مصالح ساختمانی است که به‌صورت طبیعی یا مصنوعی از سنگ ایجاد می‌شود و معمولاً اندازه هر شن بین 2 تا 60 میلی‌متر است. شن خود دارای چند نوع است که انواع کلی آن را می‌توان به این صورت تعریف کرد:

 • شن طبیعی (این نوع شن از بستر رودخانه‌ها، آبرفت‌ها یا مخروط افکن‌ها خارج می‌شود. این نوع شن معمولاً گرد است و سطح صافی دارد. همچنین به‌صورت شسته مورد استفاده قرار می‌گیرد)
 • شن شکسته (این نوع شن که به آن شن مصنوعی نیز گفته می‌شود، دانه‌های درشت‌تری به نسبت شن طبیعی دارد، بنابراین توسط دستگاه شکسته می‌شوند؛ به همین خاطر تیز و گوشه‌دار هستند)
 • شن شسته (در بین اجزای شن، خاک و مواد آلی وجود دارد، به همین خاطر معمولاً شن را شسته و سپس مورد استفاده قرار می‌دهند که به آن شن شسته می‌گویند)

شن شسته، تمیزتر از شن نشسته است و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. شن طبیعی نیز در فصول خاصی از سال قبل از طغیان رودخانه‌ها بیشتر در دسترس قرار دارد.

کاربردهای شن

 • ماسه

ماسه نیز مانند شن از خرد شدن سنگ‌ها ایجاد می‌شود اما اندازه آن از شن ریزتر است. درواقع اندازه‌ آن‌ها حداکثر دو میلی‌متر است. ماسه را می‌توان در کنار سواحل دریاها و رودخانه‌ها پیدا کرد. سنگ‌ها با قرار گرفتن در برابر عوامل طبیعی و محیطی، خرد می‌شوند و ماسه را به‌وجود می‌آوردند که در ساخت‌وساز کاربرد دارد. ماسه‌ها نیز خود بر چند نوع کلی هستند که می‌توان آن‌ها را به‌صورت زیر تعریف کرد:

 • ماسه طبیعی (این نوع ماسه نیز مانند شن طبیعی در طبیعت وجود دارد و از بستر روخانه‌ها و دریاها به‌دست می‌آید)
 • ماسه شکسته (این نوع ماسه که به آن ماسه مصنوعی نیز گفته می‌شود، از آسیاب کردن سنگ‌های معدنی به‌وجود می‌آید و شکل تیز و گوشه‌دار دارد)
 • ماسه شسته – ماسه دوبار شور (این نوع ماسه، مخلوطی از ماسه و خاک است)

شن و ماسه هر دو از سنگ به‌وجود می‌آیند، فقط اندازه دانه آن‌ها با هم تفاوت دارد. به همین خاطر است که معمولاً شن و ماسه با هم مخلوط می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین نام شن و ماسه در کنار هم به کار می‌رود. البته شن و ماسه در رنگ‌های و مدل‌های متنوعی عرضه می‌شوند که هرکدام در جای مناسب خود کاربرد بیشتری دارند. در ادامه به کاربردهای شن و ماسه می‌پردازیم.

کاربردهای ماسه

کاربردهای اصلی شن و ماسه

شن و ماسه بیشترین کاربرد را در پروژه‌های ساخت‌وساز، معماری و عمرانی دارند. به طوری‌که در قسمت‌های مختلف هر واحد ساختمانی یا عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در بیان کاربردهای اصلی آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • استفاده از شن و ماسه در ایجاد بتن
 • استفاده از شن و ماسه در بستر لوله‌ها
 • استفاده از شن و ماسه همراه با سیمان در بین ساختمان‌های آجری
 • استفاده از شن و ماسه همراه با سیمان برای بسترسازی و نصب موزائیک، کاشی، سرامیک و سنگ نما
 • استفاده از شن و ماسه در ریخته‌گیری و تولید شیشه
 • استفاده از شن و ماسه در تولید بلوک

می‌بینید که شن و ماسه کاربردهای بسیاری در ساخت‌وساز دارند. به طوری‌که فعالیت ساختمان‌سازی بدون شن و ماسه ممکن نیست. البته شن و ماسه بیشتر در مخلوط با سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند کاربردهای متنوعی را در بر بگیرند.

خرید شن و ماسه باکیفیت از پیشتاز مصالح

راه‌های بسیاری برای خرید شن و ماسه وجود دارد. پیشتاز مصالح، به‌عنوان یکی از عرضه‌کننده‌های عمده شن و ماسه در کشور، انواع شن و ماسه را به‌صورت کامیونی عرضه می‌کند. شما می‌توانید برحسب نیاز خود، مقدار شن و ماسه موردنظر خود را از پیشتاز مصالح سفارش دهید. شن و ماسه شهریار، پوکه معدنی قروه و تبریز از جمله محصولات شن و ماسه در این مرکز هستند که می‌توانند به هرکجا که نیاز داشته باشید، ارسال شوند. ما در مرکز پیشتاز مصالح از سال 1388 فعالیت خود را در تهران و حومه آغاز کرده‌ایم و حالا سعی داریم تا محصولات خود را به‌صورت آنلاین نیز ارائه کنیم. بنابراین مشتریان می‌توانند در صورت کمبود وقت، از طریق اینترنت شن و ماسه یا دیگر مصالح موردنظر خود را سفارش دهند و آن را در محل ساخت و ساز خود تحویل بگیرند.

سخن پایانی

شن و ماسه که به دانه‌های ریز سنگ اشاره دارند، نوعی مصالح ساختمانی پرکاربرد هستند که در پروژه‌های عمرانی و ساخت و سازها مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر بخواهید یک پروژه ساختمانی را استارت بزنید، پروژه شما هر اندازه که باشد، برای پیشبرد آن به شن و ماسه نیاز خواهید داشت. اما هرچقدر پروژه شما بزرگ‌تر باشد، شن و ماسه بیشتری را می‌طلبد. از این رو معمولاً شن و ماسه را به‌صورت کامیونی خریداری می‌کنند. مرکز پیشتاز مصالح، بیشتر از یک دهه است که در زمینه ارائه مصالح ساختمانی فعالیت دارد و در کنار سایر مصالح موردنیاز، انواع شن و ماسه را نیز عرضه کرده است. شما می‌توانید در صورت نیاز به سفارش شن و ماسه، از طریق شماره‌های زیر با کارشناسان ما در پیشتاز مصالح ارتباط بگیرید و سفارش خود را ثبت کنید:

شماره‌های ثابت

 • 021-66381883
 • 021-66381876
 • 021-66859986

شماره همراه (واتس‌اپ)

 • 09120209633
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *