شن و ماسه

شن و ماسه ساختمانی چیست؟

ماسه و شن که به انگلیسی Sand نامیده می شود در اثر سایش سنگ های مختلف حاوی عناصری چون سیلیس یا آهک در مسیر جریانات آبی بوجود می آید بدین صورت که سنگ های بزرگ تر مانند یک آسیاب ساچمه ای عمل کرده و سنگ های ریز تر را به مرور زمان و در مسیر جریان آب مورد سایش و خردایش قرار می دهند. در ادامه با پیشتاز مصالح همراه باشید.

امروزه به دلیل کارکرد های فراوان این کانی معدنی, تعریف مشخصی برای انواع آن در نظر گرفته شده که توسط سازمان ملی استاندارد ایران و تحت استاندارد 302 جمع بندی شده است. باید توجه داشت که شن و ماسه با هم تفاوت دارند به این صورت که به ذراتی که قطر آن ها بین  ۰/۰۲ تا ۲ ميلي متر است ماسه و به ذراتی که قطرشان بیشتر از 2 میلی متر باشد شن گفته می شود. البته هر یک نیز دارای طبقه بندی های خاص خود هستند.

ویژگی های مهم شن و ماسه بتن

از زمانی كه بشر احتياج به مصرف سنگ با ابعاد مختلف آن پيدا كرد. سعی نمود براي تمایز آنها از يكديگر، برای اندازه‌های مختلف آن اسم های جداگانه‌اي را انتخاب كند. مثلاً براي دانه‌هاي بسيار ريز ماسه بادی و برای دانه درشت تر ماسه و همين طور براي دانه‌هاي درشت تر شن و قلوه سنگ، پاره سنگ، تخته سنگ، صخره و غيره را انتخاب نمود.

بطورکلی ویژگی دانه بندی برای ماسه (سنگ دانه ی ریز) و ویژگی دانه بندی برای شن (سنگ دانه ی درشت) در استاندارد ملی ایران به شماره 302 بیان شده است.

شن: مانند ماسه از جدا شدن و خرد شدن سنگ های طبیعی به دست می آید. معمولا از نظر ابعاد دانه ها، ذرات به بزرگی 2 تا 60 میلی متر را شن می نامند، اما معمولا بزرگترین ذرات شن به 30میلی متر محدود می شود و بسته به اندازه دانه ها به نام شن های نخودی و یا بادامی نامیده می شود.

1- شن های ریز که شبیه به خرده سنگ است.

2- شن های گرد و دارای سطوح صاف (شن نخودی وبادامی).

3- شن های سوزنی که طولشان بیش سه برابر عرضشان است.

4- شن های پولکی که عرضشان بیش سه برابر ضخامتشان است.

شن و ماسه ساختمانی

برای هر کسی که به دنبال انجام یک پروژه ساختمانی است، شن و ماسه سازندگان یک مصالح ساختمانی ضروری است. نوع شن و ماسه ای که برای پروژه خود استفاده می کنید بسیار مهم است. ماسه خیلی ریز و ملات شما می تواند خرد شود، افزودنی های نامناسب بیش از حد و ماسه می تواند یکپارچگی سایر عناصر ساختمانی را به خطر بیندازد – به عنوان مثال، شن و ماسه حاوی کلرید می تواند باعث زنگ زدگی فلز شود.

تیم ما متشکل از متخصصان شن و ماسه و مصالح بسیار آگاه است و آنها این راهنما را ایجاد کرده اند تا اطمینان حاصل شود که هم علاقه مندان به DIY و هم متخصصان صنعت ساختمان تمام اطلاعات مورد نیاز خود را برای انتخاب شن و ماسه سازندگان مناسب برای پروژه خود دارند.

در این مطالب؛ ما پوشش میدهیم:

  • شن و ماسه سازه چیست و از چه چیزی ساخته می شود؟
  • شن و ماسه سازندگان از کجا می آید؟
  • شن و ماسه سازندگان برای چه استفاده می شود؟
  • برای چه چیزی نباید از شن و ماسه سازنده استفاده کرد؟

شن و ماسه سازه چیست و از چه چیزی ساخته می شود؟

شن و ماسه سازندگان یک دانه ماسه است که از سنگ تجزیه شده تشکیل شده است. دانه های شن و ماسه سازنده معمولاً بین 1.5 میلی متر تا 2 میلی متر در اندازه قرار می گیرند و بسته به جایی که ماسه سازنده از کجا تهیه می شود، رنگ آنها متفاوت است. شن و ماسه سازندگان می تواند از خاکستری روشن/سفید تا مایل به قرمز یا زرد رنگ داشته باشد.

شن و ماسه سازندگان از کجا می آید؟

شن و ماسه سازندگان را می توان استخراج کرد، از کف دریا لایروبی کرد یا از رودخانه ها استخراج کرد. شن و ماسه سازندگان معمولاً از منابع آب می آید. این به این دلیل است که آب ذرات شنی را ایجاد می کند که برای ترکیب با سایر مواد برای تشکیل مواردی مانند بتن یا سیمان مطلوب تر است. ماسه صحرا در واقع خیلی صاف است که نمی توان از آن به عنوان شن و ماسه سازنده استفاده کرد.

شن و ماسه

شن و ماسه سازندگان برای چه استفاده می شود؟

بر اساس مقاله ای که توسط بی بی سی نوشته شده است، ماسه پس از آب پرمصرف ترین منبع طبیعی ما است. برای آجرکاری، اشاره‌کردن، رندر و استفاده عمومی ساختمان مناسب است و ماده اولیه اولیه ای است که شهرها و شهرهای مدرن از آن ساخته می‌شوند – از بلوک‌های آپارتمانی گرفته تا مراکز خرید.

استفاده از شن و ماسه برای آجرکاری

شن و ماسه ساختمانی اولین نوع شن و ماسه ای است که به دلیل بافت ریز و چسبندگی ترکیب رسی آن برای آجرکاری مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیب خاک رس آن نیز به این معنی است که واقعاً تراکم پذیر است و کار با آن را هنگام آجرکاری آسان می کند.

شن و ماسه ایده آل برای تخمگذار آجر بر روی ماسه سازندگان است. این به دلیل نرمی طبیعی ماسه است. شن و ماسه تیز برای تخمگذار آجر بسیار “رنده” است و ماسه خشک شده در کوره برای چسباندن عوامل به هم بسیار ریز است.

معمولاً سازندگان 4 قسمت شن و ماسه ساختمان را با 1 قسمت سیمان برای اکثر کاربردهای آجرکاری مخلوط می‌کنند تا یک مخلوط ملات قوی ایجاد کنند، با این حال، این نسبت‌ها بسته به نوع آجری که کار می‌کنید می‌تواند متفاوت باشد.

این یک شن و ماسه ریز است که برای تمام پروژه های ساختمانی/محوطه سازی مانند آجرکاری، سنگ فرش و دیوارکشی ایده آل است.

این محصول را می توان به عنوان یک کیسه ماکسی کوچک 20 کیلوگرمی برای پروژه های کوچک یا در کیسه های عمده ما که حاوی تقریباً 850 کیلوگرم است خریداری کرد.

استفاده از شن و ماسه سازندگان برای رندرینگ

ماسه بیلدر را می توان برای لایه پایه یا لایه رویی هر رندر استفاده کرد، اگرچه ماسه گچ کاری یا رندر معمولاً ترجیح داده می شود، زیرا بافت ریز و تمیزی دارد. در حالی که ماسه سازنده را می توان در ترکیب اصلی رندر استفاده کرد، نباید جزء اصلی باشد.

استفاده از ماسه سازه برای بتن یا سیمان

ماسه تیز معمولاً هنگام ساخت بتن به ماسه سازه ترجیح داده می شود، زیرا قوام بیشتری دارد، اما اگر ماسه تیز برای ساخت بتن ندارید، می توانید سنگدانه درشت تری را به ماسه سازنده خود اضافه کنید.

استفاده از شن و ماسه سازنده در باغ

می توانید از شن و ماسه سازنده در خاک باغ خود استفاده کنید، اگرچه باید مراقب شن و ماسه درشت سازنده باشید که به زهکشی و جریان هوا در خاک کمک می کند.

شن و ماسه

برای چه چیزی نباید از شن و ماسه سازنده استفاده کرد؟

شن و ماسه سازندگان نباید برای موارد زیر استفاده شود:

  1. بتن ریزی و لکه گذاری (مگر اینکه با سنگدانه درشت تر مخلوط شود)
  2. سنگفرش و اجرای پاسیو
  3. چاله های شنی کودکان
  4. سنگرهای گلف
  5. سنگ تراشی
  6. رندر (به غیر از لایه پایین یا بالا)

آیا شن و ماسه سازندگان انتخاب مناسبی برای پروژه شماست؟

شن و ماسه یک ماده همه کاره است و می تواند برای همه انواع پروژه ها استفاده شود. با این حال، انواع مختلفی از ماسه وجود دارد، بنابراین قبل از شروع باید مطمئن شوید که شن و ماسه سازنده انتخاب مناسبی برای پروژه شما است.

شن و ماسه ساختمانی نارنجی برای پوشش استخر

یکی از کاربردهای رایج شن و ماسه ساختمانی نارنجی ایجاد یک پایه نرم و در عین حال پایدار برای یک استخر شنا در فضای باز است. با توجه به اینکه ماسه بسیار مقرون به صرفه، سازگار و در دسترس است، اغلب در مراحل اولیه پوشش دادن منطقه مورد نظر شما، آماده برای استخر شما استفاده می شود.

شن و ماسه سازندگان در مقابل ماسه تیز

شن و ماسه تیز از شن و ماسه ساختمانی شن تر و سنگین تر است. به دلیل دانه بندی بزرگتر، ماسه تیز برای سیمان و کف سازی بهتر است، در حالی که دانه های کوچکتر شن و ماسه سازنده، آن را انتخاب بهتری برای ملات آجرکاری می کند.

شن و ماسه سازندگان در مقابل شن بازی

شن بازی بسیار ریزتر از شن و ماسه سازنده است و باعث می شود که قوام بهتری برای ساخت قلعه های شنی و ساخت سازه های شنی داشته باشد. شن و ماسه سازنده همچنین حاوی عناصر مضری مانند سیلیکون ها و مواد سرطان زا است – شن بازی این عناصر را حذف کرده است.

شن و ماسه ساختمانی

شن و ماسه سازندگان در مقابل شن و ماسه گچ کاری

شن و ماسه گچ بری تمیز و شسته شده است تا نمک، سیلت و خاک رس از آن خارج شود و انتخاب بسیار بهتری برای رندر است. حذف نمک، سیلت و خاک رس از جمع شدن و ترک خوردن رندر پس از خشک شدن جلوگیری می کند.

سازندگان سوالات متداول را بررسی می کنند

هنوز به چند سوال نیاز دارید؟ در اینجا برخی از رایج ترین سوالاتی که در مورد شن و ماسه سازندگان از ما پرسیده می شود وجود دارد:

آیا ماسه سازندگان می توانند خیس شوند؟

شن و ماسه سازندگان برای تشکیل ملات برای آجرکاری باید خیس شود. هنگامی که ملات برای آجرکاری استفاده شد، نم نم نم نم باران یا باران خفیف نباید به آن آسیبی برساند. از سوی دیگر، باران شدید می تواند تمام آهک را از ملات بشوید و به توانایی ماسه سازندگان برای چسباندن آجرها به یکدیگر آسیب برساند.

آیا شن و ماسه سازندگان می توانند از بین بروند؟

شن و ماسه سازندگان اگر در شرایط سرپوشیده نگهداری شده باشد نباید از بین برود. اگر شن و ماسه سازندگان در زیر باران رها شده باشد، ممکن است برخی از مواد معدنی ضروری شسته شده باشند و باعث کاهش اثربخشی آن شود.

چرا برخی از سازندگان ماسه نارنجی هستند؟

شن و ماسه برخی از سازندگان به دلیل مواد معدنی موجود در خاک که شن و ماسه از آنجا استخراج شده است نارنجی است. مواد معدنی آهن به این دلیل است که شن و ماسه سازندگان ممکن است رنگ نارنجی داشته باشد. MB Wilkes’ Building Sand Corfe 4 (زنجبیل) یک ماسه نارنجی رنگ است که در صورت خشک شدن یک ملات بژ تیره ایجاد می کند.

شن و ماسه

نام های دیگر شن و ماسه سازندگان چیست؟

شن و ماسه رودخانه
شن کشی
ماسه گچ کار
ماسه میسون
ماسه آجرکاری
به خاطر داشته باشید که چندین نوع شن و ماسه سازنده در اینجا پوشیده شده است. شن و ماسه به طور کلی نام دیگری برای شن و ماسه تیز است، در حالی که ماسه گچ کاری نام دیگری برای ماسه شسته رودخانه است. شن و ماسه میسون از شن و ماسه سازندگان “سنتی” ریزتر است.

شرکت فنی مهندسی مهرا اولین توقف شما برای شن و ماسه سازندگان است

شرکت فنی و مهندسی مهرا اولین ایستگاه برای سنگدانه های شن و ماسه در جنوب است. تیم ما متشکل از کارشناسانی است که آماده پاسخگویی به سوالات شما در مورد شن و ماسه ساختمانی و طیف وسیع تری از سنگدانه های ما هستند.

برای سفارش شن و ماسه برای پروژه ساخت و ساز یا DIY خود، از تماس با ما با شماره ۰۹۱۲۱۹۳۷۵۹۲ دریغ نکنید یا شن و ماسه خود را به صورت آنلاین برای تحویل در چهار روز سفارش دهید!

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *