دسته‌بندی نشده

11 نمونه از روش های نوین ساخت و ساز

11 نمونه از روش های نوین ساخت و ساز

11 نمونه از روش های نوین ساخت و ساز

11 نمونه از روش های نوین ساخت و ساز استراتژی هایی هستند که متخصصان ساخت و ساز برای ایجاد سازه های اصلی مانند دفاتر، سوپرمارکت ها یا خانه ها استفاده می کنند.

بسته به ساختار مورد نظر، مناسب ترین استراتژی ساخت و ساز می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد.

با خواندن این راهنما، می توانید یاد بگیرید که چگونه بین انواع مختلف فرآیندهای ساختمانی تمایز قائل شوید تا بفهمید کدام فرآیند به بهترین وجه برای پروژه فعلی شما مناسب است.

در این مقاله قبل از ارائه 11 نمونه از این فرآیندها و توضیح کاربردهای عملی آنها، اصطلاح “روش های ساخت انواع گچ – گچ و خاک ساز مدرن” را تعریف می کنیم.

روش های مدرن ساخت و ساز چیست؟

روش‌های ساخت‌وساز مدرن با روش‌های سنتی متفاوت است زیرا تاکید بیشتری بر انعطاف‌پذیری دارند. از آنجایی که روش‌های مدرن اغلب شامل ساخت پانل‌ها، دال‌ها یا ستون‌های مجزا در یک کارخانه خارج از محل می‌شوند، ساخت و تخریب آن‌ها اغلب آسان‌تر است. این به پیمانکاران ساختمان اجازه می دهد تا یک پروژه ساختمانی پیچیده را با سرعت بیشتری به پایان برسانند و هزینه های کار و مصالح خود را کاهش دهند. از آنجایی که شرکت‌ها می‌توانند مصالح ساختمانی را با استفاده از خطوط تولید تولید کنند، می‌توانند عرضه خانه‌ها را بدون افزایش هزینه‌ها افزایش دهند و هزینه‌های زندگی مصرف‌کنندگان را کاهش دهند.

این استراتژی‌های ساخت‌وساز ممکن است پایداری بیشتری را ارائه دهند، زیرا پیمانکاران ساختمان ممکن است به راحتی استفاده و اتلاف منابع خود را نظارت کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر را برای سوخت خطوط تولید کارخانه ها در اولویت قرار دهند و تأثیر منفی صنعت ساخت انواع گچ – گچ و خاک ساز بر محیط زیست را محدود کنند. آنها همچنین می توانند با ایجاد طرح های انبار برای ساختمان های پیش ساخته، محدود کردن هدر رفت مواد خام را آسان تر کنند. از آنجایی که هر طرح دارای مشخصات یکسانی است، پیمانکاران می توانند به راحتی برای تولید آینده برنامه ریزی کنند و فقط موادی را خریداری کنند که ممکن است واقعاً از آنها استفاده کنند.

1. پایه های پیش ساخته

فونداسیون های پیش ساخته پایه های سازه ای بتنی تولید انبوه هستند که شرکت های ساختمانی با استفاده از یک قالب قابل استفاده مجدد می سازند. سپس متخصصان ساخت و ساز ممکن است این پایه ها را به اجسام اصلی پشتیبانی مانند ستون ها یا پانل های فولادی متصل کنند تا یکپارچگی سازه را فراهم کنند. پیمانکاران همچنین می توانند قبل از شروع ساخت و ساز در مورد حداقل ظرفیت بار پایه با معماران صحبت کنند تا اطمینان حاصل شود که ساختمان در طول عمر کاری خود ایمن باقی می ماند. همانطور که تولید کنندگان پایه های پیش ساخته را در یک محیط کنترل شده توسعه می دهند، می توانند کنترل های کیفی دقیقی را اجرا کنند و خطر ناپایداری این پایه ها را تحت فشار به حداقل برسانند.

2. تکنولوژی دیوار دوقلو

تکنولوژی دیوار دوقلو شامل استفاده از دو پانل بتنی پیش ساخته موازی در هنگام ساخت یک دیوار جدید است. قبل از نصب این پانل ها، کارگران ساختمانی آنها را با استفاده از تیرهای شبکه فولادی یا بتن تازه به یکدیگر متصل می کنند تا یکپارچگی سازه را فراهم کنند. می توانید هنگام ساخت انواع مختلف ساختمان مانند مدارس، خانه ها یا هتل ها از دیوارهای دوقلو استفاده کنید. از آنجایی که پیمانکاران می‌توانند محدودیت‌های ارتفاع، عرض و وزن دلخواه خود را هنگام سفارش دیوارهای دوقلو به تولیدکنندگان شرح دهند، می‌توانند آنها را با سرعت بیشتری نصب کنند و هزینه‌های تولید را کاهش دهند. از آنجایی که این دیوارها شامل دو پانل مجزا و یک فضای اتصال هستند، در مقاومت در برابر صدا و آتش نیز موثر هستند.

3. قاب فولادی سنگین

اسکلت فلزی سنگین شامل استفاده از تیرهای فولادی برای ساخت انواع گچ – گچ و خاک اسکلت سازه برای ارائه تصویری واضح از ابعاد طبقه های آینده یا اتاق های داخلی است. پس از نصب، سازندگان معمولاً این قاب ها را با یک لایه بتن می پوشانند تا از نرم شدن فولاد در هنگام آتش سوزی های بزرگ جلوگیری کنند. آنها همچنین ممکن است تیرها و ستون های فلزی را با روی پوشش دهند تا از خوردگی جلوگیری شود. از آنجایی که پیمانکاران ممکن است اندازه، مکان و ظرفیت بار هر جزء فولادی را قبل از سفارش تعیین کنند، اسکلت فلزی سنگین ایجاد سازه‌های بزرگ را در مدت زمان نسبتاً کوتاه آسان‌تر می‌کند.

4. قاب چوبی

اسکلت چوبی از همان اصولی پیروی می کند که باعث تولید قاب های فولادی سنگین می شود، اگرچه در این فرآیند به جای قطعات فولادی از اجزای چوبی استفاده می شود. این روش شامل اتصال تیرها و ستون های چوبی بزرگ برای ایجاد یک اسکلت، قبل از نصب یک لایه بیرونی از روکش بتنی، 11 نمونه از روش های نوین ساخت و ساز شیشه ای یا فولادی است. این ماده ساختار را در برابر خوردگی و دماهای بالا عایق می کند و در عین حال یکپارچگی ساختاری آن را نیز افزایش می دهد. از آنجایی که در این روش از مواد خام تجدیدپذیر برای ایجاد چارچوب ساختمان استفاده می شود، می توانید با استفاده از این روش، پایداری بیشتری را به پروژه های ساختمانی معرفی کنید.

5. دال های مسطح

این فرآیند شامل ساخت دال های مسطح بتنی در یک کارخانه است که می توانید از آنها برای ایجاد دیوار، کف و سقف در یک ساختمان استفاده کنید. برای نگه داشتن این دال ها در کنار هم، می توانید یک سری ستون بتنی هم در امتداد دیوارها و هم در وسط اتاق بسازید و نیازی به تیرهای فولادی نداشته باشید. همانطور که بیشتر وزن یک دال را بر روی ساختارهای نگهدارنده آن قرار می دهید، ممکن است یک پانل قطره نیز در بالای هر ستون قرار دهید. این پانل ها مقاومت ستون را در برابر فشارهای ناشی از استفاده زیاد تقویت می کنند و ظرفیت بار و طول عمر آن را افزایش می دهند.

6. پانل های روکش پیش ساخته

این فرآیند ساختمانی شامل طراحی پانل های روکش پیش ساخته در خط تولید، اغلب با استفاده از بتن یا شیشه است. از آنجایی که سازندگان معمولاً هنگام تولید روکش از دستورالعمل های پیمانکاران پیروی می کنند، این پانل ها بسته به مکان آینده آنها در ساختمان می توانند دارای ویژگی های مختلفی باشند. به عنوان مثال، یک پانل دیوار خارجی ممکن است شامل فضاهای پنجره یا دهانه درب باشد. برای پروژه‌های ساختمانی بزرگ‌تر، سازندگان ممکن است قفس‌های تقویت‌کننده فولادی را در یک پانل قرار دهند تا بتن را از شکافتن تحت فشار محافظت کند. برای اهداف زیبایی شناختی، تولید کنندگان می توانند پانل های فلزی یا شیشه های چند رنگ را به یک پانل روکش خارجی متصل کنند.

7. پایه های رافت

پایه های رافت دال های بتنی منفردی هستند که می توانید مستقیماً در زیر سازه ایجاد کنید و برای پخش فشار در سطح وسیع تری طراحی شده اند. می توانید تیرهای لبه فولادی را برای نگه داشتن دال در جای خود قرار دهید، در حالی که تیرهای سفت کننده داخلی را نیز در داخل آن قرار دهید تا فشار را به طور یکنواخت به داخل و داخل زمین منتقل کنید. پس از نصب دال، می توانید عایق را در بالای سطح آن قرار دهید، زیرا این کار می تواند با تنظیم دمای بتن آسیب های سازه ای را محدود کند. با استفاده از این روش ساختمانی انواع گچ – گچ و خاک، ممکن است پایه های محکم تری در خاک کم عمق ایجاد کنید و هزینه های استخراج را کاهش دهید.

با توجه به ماهیت فنی این فرآیند، ممکن است یک مهندس سازه برای طراحی و نصب پایه های قایق به شما کمک کند. این همکار ممکن است عمق و استحکام زمین را قبل از طراحی نقشه هایی که این عامل و ظرفیت بار مورد نیاز ساختمان را در نظر می گیرند، ارزیابی کند. سپس آنها می توانند روند ساخت و ساز را نظارت کنند تا اطمینان حاصل شود که کارگران خردسال به شدت از برنامه اولیه پیروی می کنند.

8. فرم تونل

فرم تونل شامل تولید صفحات بتنی یا دیوارهای مورد نیاز برای تکمیل مرحله خاصی از ساخت و ساز در یک چرخه تولید واحد است. سپس سازنده این قطعات را از یک کارخانه خارج از محل به محل ساخت و ساز تحویل می دهد، جایی که می توانید از آنها برای ساخت بخشی از یک سازه استفاده کنید. دوماپت در طول ساخت و ساز، سازنده ممکن است شروع به تولید اسلب های مورد نیاز برای مرحله بعدی ساخت و ساز کند تا تاخیرهای احتمالی را به حداقل برساند. از آنجایی که این پانل ها اغلب یکسان هستند، می توانید از این روش برای ساخت سازه هایی استفاده کنید که در آن بیشتر اتاق ها ظاهری مشابه دارند، مانند هتل ها یا آپارتمان های دانشجویی.

9. الوار متقاطع

11 نمونه از روش های نوین ساخت و ساز چوبی متقاطع از تخته های چوبی تهیه شده از درختان کاج، صنوبر یا کاج اروپایی ساخته می شوند که در یک کارخانه خارج از محل تولید و در کوره خشک می شوند. سپس تولیدکنندگان می‌توانند تخته‌ها را در لایه‌هایی روی هم قرار دهند، قبل از اینکه آنها را با خلاء فشار دهند تا یک پانل چوبی جامد ایجاد کنند. بسته به ظرفیت بار مورد انتظار یک ساختمان، سازنده اغلب این پانل ها را به گونه ای سفارشی می کند که حاوی مقدار مشخصی تخته باشد. برخلاف قاب‌های چوبی، سازه‌های چوبی متقاطع معمولاً از روکش خارجی چشم پوشی می‌کنند، زیرا این پانل‌ها مقاومت در برابر آتش، عایق صدا و هوابندی را فراهم می‌کنند. بسته به عرض هر پانل، آنها اغلب می توانند 30 تا 90 دقیقه در برابر آتش مقاومت کنند.

10. بتن هیبریدی

گزینه‌های ساخت انواع گچ – گچ و خاک بتن هیبریدی، بتن پیش ساخته و بتن درجا را برای ساختن ساختاری ترکیب می‌کنند که شامل مزایای متفاوت هر دو گزینه است. از آنجایی که سازندگان بتن پیش ساخته را تحت شرایط کنترل شده و بر اساس یک فرمول استاندارد ایجاد می کنند، می توانید برای تهیه قطعات با کیفیت بالا و مقرون به صرفه به این فرآیند اعتماد کنید. برعکس، از آنجایی که می‌توانید در محل خود را با نیازهای فوری پروژه تطبیق دهید، به جای اینکه منتظر تحویل باشید، می‌توانید مشکلات را در زمان ظهور حل کنید. با ترکیب این روش‌ها، می‌توانید انتخاب کنید که آیا بتن درجا یا پیش‌ساخته می‌تواند به بهترین نحو یک کار را انجام دهد، نه اینکه بر دستورالعمل‌های سخت همکاران ارشد تکیه کنید.

11. طراحی برای ساخت و مونتاژ

طراحی سازه ها برای ساخت و مونتاژ شامل پیش نویس طرح های ساختمانی استاندارد است که تولید و ساخت انواع گچ – گچ و خاک سازه های با کیفیت بالا را آسان می کند.

این فرآیند اغلب بر پروژه‌های بزرگ مقیاس مانند ساختن یک شهرک مسکونی متمرکز است، زیرا پیمانکاران می‌توانند مراحل طراحی و ساخت یکسان را برای تعداد زیادی ساختمان تکرار کنند.

سپس می‌توانید هزینه‌های تکراری را برای تعداد بیشتری از ساختمان‌ها ساده کنید و کارایی تولیدی سازمان خود را افزایش دهید.

قبل از شروع فرآیند ساخت، می توانید سفارش انبوهی را به یک سازنده ساختمان های پیش ساخته برای پانل های بتنی و ستون های نگهدارنده صادر کنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *