دسته‌بندی نشده

روش آجر و خشت سازی برای خانه چگونه است؟

روش آجر و خشت سازی برای خانه چگونه است؟

روش آجر و خشت سازی برای خانه چگونه است؟

روش آجر و خشت سازی برای خانه چگونه است؟ آجر نقش اصلی را در ساخت و ساز در تمام سطوح از سقف های کاهگلی گرفته تا ساختمان های چند طبقه ایفا می کند. طی سالیان متمادی، روند ساخت آجر به جز اصلاحات جزئی تغییر نکرده است. آجر قدیمی ترین مصالح ساختمانی انواع آجر و سفال است که در حال حاضر به دلیل دوام، در دسترس بودن و هزینه کم، به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. آجرسازی تصفیه شده و تکنیک های سوزاندن به طور استثنایی کیفیت ساختمان ها را بهبود بخشیده است.

حذف خاک رویی

حذف خاک رویی شامل مواد سست موجود در بالای خاک برای عمق حدود 200 میلی متر است. این مواد باید حذف شوند زیرا حاوی ناخالصی های زیادی هستند و در تهیه آجر استفاده نمی شوند.

کندن و پخش

پس از کندن خاک به مدت حدود 200 میلی متر، خاک را روی زمین صاف پهن می کنند و کپه های رسی حدود 600 تا 1200 میلی متر است.

نظافت

پس از پخش شدن خاک روی زمین باید از سنگ، مواد گیاهی، سنگریزه و… پاکسازی شود… در صورت وجود مواد غیر رسی اضافی باید خاک رس را شسته و غربال کرد. انواع آجر و سفال کل این فرآیند گران و ناشیانه خواهد شد. توده های موجود در خاک باید به صورت پودر خرد شوند.

هوازدگی

سپس خاک بسته به ماهیت خاک برای نرم شدن برای چند هفته در معرض جو قرار می گیرد که به خاک انعطاف پذیری و استحکام می بخشد.

اختلاط

برای افزایش کیفیت خاک، می‌توان خاک رس شنی یا آهکی را به نسبت مناسب به همراه زغال‌سنگ، خاکستر و غیره اضافه کرد و کل جرم را به طور یکنواخت با آب مخلوط کرد.

تلطیف

پس از افزودن به مقدار کافی آب، خاک را زیر پای مرد یا دام خمیر می کنند تا سفت و یکدست شود. به طور کلی، برای آجرهای دست ساز، خاک رس پلاستیکی نرم را می توان با استفاده از حدود 25 تا 30 درصد آب تهیه کرد. برای ساختن آجرهای برتر در مقیاس بزرگ حدود 20000، زمین را در آسیاب میناکاری می کنند.

قالب گیری آجر

آجرها در اندازه های متریک به نام آجر مدولار ساخته می شوند که توسط اداره استانداردهای هند تجویز شده است. اندازه اسمی آجرها 20cm x 10cm x 10cm می باشد که شامل ضخامت ملات و اندازه واقعی آجر مدولار 19cm x 9cm x 9cm می باشد.

آجری جعبه ای مستطیل شکل از فولاد یا چوب است که در بالا و پایین جعبه باز است و ابعاد داخلی قالب 20cm x 10cm x 10cm می باشد.

قالب گیری آجر را می توان با دست یا ماشین انجام داد.

قالب گیری دستی

در قالب گیری دستی دو نوع وجود دارد، یعنی قالب گیری زمینی و قالب گیری رومیزی. در این نوع، آجرها به صورت دستی قالب گیری می شوند و در جایی که فقط به مقدار کمی آجر نیاز است ترجیح داده می شود.

قالب گیری زمینی: فرآیند قالب گیری آجر بر روی زمین به صورت دستی توسط نیروی کار را قالب گیری زمینی می گویند. به طور متوسط، یک قالب‌ساز می‌تواند حدود 750 آجر در روز قالب‌گیری کند. وقتی آجرها به اندازه کافی خشک شدند، به سوله خشک کن منتقل می شوند و به طور منظم قرار می گیرند.

قالب گیری دستی

قالب گیری میز: این قالب گیری به جای میز روی میز به ابعاد 2 متر x 1 متر x 0.7 متر انجام می شود. انواع آجر و سفال این فرآیند قالب گیری میز تقریباً شبیه به قالب گیری زمینی است که برای برخی تغییرات جزئی انتظار می رود.

قالب گیری ماشینی

ماشین های قالب گیری زمانی استفاده می شوند که در مقیاس بزرگ آجر در زمان کمتری تولید شود. این نوع آجرها نسبت به آجرهای قالب‌گیری شده با دست، سنگین‌تر و محکم‌تر بوده و شکل منظم، سطح صاف‌تر و لبه‌های تیز دارند. در قالب گیری ماشینی دو نوع وجود دارد

روش پلاستیک

در این روش از زمین پوکه ای استفاده می شود که در دستگاهی که دارای شکل مستطیلی به اندازه طول و عرض آجر است قرار می گیرد. تیری از زمین قالب گیری شده از آن خارج می شود و توسط سیم هایی که در قاب ها ثابت شده اند به صورت نوار بریده می شود. به این آجرها آجر سیمی هم می گویند.

روش خشک

در این روش ابتدا دستگاه زمین سخت را به صورت پودر در می آورد و مقدار کمی آب به پودر اضافه می شود تا خمیر پلاستیکی سفت شود. این خمیر در قالب قرار می گیرد و توسط دستگاه پرس می شود تا آجرهای سخت و درستی شکل بگیرد. این آجرها به آجرهای فشرده معروف هستند که نیازی به خشک کردن ندارند و می‌توانند مستقیماً به قسمت سوزانده شوند.

خشک کردن آجر

آجرهای قالبی را نمی توان مستقیماً سوزاند، زیرا ممکن است آسیب ببینند. بنابراین قبل از سوزاندن آنها باید حدود دو هفته به صورت طبیعی یا مصنوعی خشک شوند.

خشک کردن طبیعی

به آن خشک کردن هک نیز گفته می شود که شامل قرار دادن آجرهای قالب گیری شده در ردیف هایی بر روی لبه های آنها، کمی بالاتر از سطح زمین به نام هک است. این آجرها در هوا و آفتاب خشک شده هستند که به اندازه کافی قوی هستند که برای ساخت سازه های کوچک استفاده شوند.

خشک کردن مصنوعی

زمانی که آجر برای خشک شدن در مقیاس بزرگ مورد نیاز است، انواع آجر و سفال پس این خشک کردن مصنوعی ترجیح داده می شود. آنها در خشک کن های مخصوص خشک می شوند که گرما را از کوره های مخصوص خشک کردن مصنوعی دریافت می کنند.

سوزاندن آجر

پس از فرآیند قالب گیری و خشک کردن، آجرها را در کوره می سوزانند تا سختی، استحکام و تراکم آجر را افزایش دهند. برخی تغییرات فیزیکی و شیمیایی در سوزاندن آجرها اتفاق می افتد. حرارت دادن آجر تا حدود 640 درجه سانتیگراد فقط تغییرات فیزیکی ایجاد می کند. اگر یک آجر تا 700-1000 درجه سانتیگراد گرم شود، دچار تغییرات شیمیایی می شود. در طی این واکنش، مواد موجود در آلومینا و سیلیس آجری با هم ذوب می‌شوند تا آجر را محکم و پایدار کنند تا از ترک خوردن و خرد شدن آن پیشتاز مصالح جلوگیری شود.

گیره یا کوره باز

این یک سازه موقت است که دارای مزایایی مانند هزینه اولیه کم، هزینه سوخت پایین و تعداد کمی کارگر ماهر برای تکمیل فرآیند است. نقطه ضعف آن این است که مقدار کمی آجر در یک زمان تولید می شود و تنها 60 درصد آن آجر با کیفیت خوب است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *